تبلیغات
کهکشان راه شیری - در ایسلند، نصفه شب‌ها هم هوا تاریک نیست
1392/02/27

در ایسلند، نصفه شب‌ها هم هوا تاریک نیست

   نوشته شده توسط: م ف    نوع مطلب :مطالب نجوم ،

http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/24-2-1392/IMAGE635042287764352152.jpg

در آستانه آغاز سومین ماه بهار، خورشید آن‌قدر در آسمان نیمکره شمالی زمین ارتفاع گرفته که در عرض‌های نزدیک به مدار قطبی نیمه‌شب‌ها دیگر تاریک نیست. تصویر زیر از آسمان شمال ایسلند نشان‌دهنده همین موضوع است.

این تصویر را کن باور طی 79 ثانیه نوردهی ثبت کرده و به همین دلیل، جریان آب دریای گرینلند بدین‌شکل ثبت شده است. همان‌طور که در افق می‌بینید، خورشید در فاصله نزدیکی از افق قرار گرفته، پدیده‌ای که به آن خورشید نیمه‌شب گفته می‌شود. اوج این وضعیت در اول تیرماه اتفاق می‌افتد که طی آن، قرص خورشید به‌هنگام نیمه‌شب در ارتفاع قابل توجهی از آسمان دیده می‌شود.
به دلیل عرض جغرافیایی بالای ایسلند و نزدیک‌شدن خورشید به قطب شمال آسمان، مسیر حرکت ظاهری خورشید به‌شکلی تغییر کرده که طول روز به آستانه 24 ساعت رسیده و حتی در نیمه‌شب هم می‌توان بخشی از بالای قرص خورشید را در لبه افق تشخیص داد. این پدیده تا نیمه مردادماه ادامه دارد.
جالب این‌جاست که از اواسط آبان تا اواسط بهمن‌ماه، عکس این رویداد اتفاق می‌افتد؛ بدین‌شکل که خورشید در این منطقه طلوع نمی‌کند و آسمان به هنگام ظهر به همین وضعیت گرگ‌ومیش دیده می‌شود. در آن حالت، شب زمستانی در این منطقه حاکم می‌شود و طول شب به 24 ساعت میل می‌کند. اوج این وضعیت در اول دی‌ماه رخ می‌دهد و طی آن، خورشید به هنگام ظهر هم در زیر افق قرار می‌گیرد و دیده نمی‌شود.


خبرآنلاین